• A
    A
    A
    A
  • ליעוץ חינם התקשרו073-374-5000
הומי השקעות ומשכנתאות חברתיות
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 073-374-5000
איך זה עובד?

איך זה עובד?

מה זה הלוואות חברתיות?
תחום ההלוואות עמית לעמית הידוע גם הלוואות חברתיות או ptp הוא תחום פיננסי המתפתח בשנים האחרונות ומאפשר לאנשים ולעסקים קטנים לקבל הלוואות הממומנות על ידי אנשים. כל זאת מבלי לעבור דרך גורמי התיווך המסורתיים כגון בנקים, חברות כרטיסי אשראי או גופי מימון חוץ בנקאיים אחרים. חשוב לציין כי בהומי משכנתאות חברתיות בניגוד לשאר חברות ההלוואות החברתיות כל כספי המשקיעים מגובים בבטוחות נדל"ן החל מהשקל הראשון לכן השקעה זו בטוחה יותר.
תוכלו להסביר לי מה זה משכנתא?
בוודאי. משכנתא זו הלוואה שכנגדה משועבד נכס מקרקעין שמהווה בטוחה להלוואה במשכנתא לרוב ההלוואה היא גדולה וארוכת טווח, שמטרתה על פי רוב היא רכישת נכס אשר משועבד לטובת המלווה עד לסיום פירעון ההלוואה. במודל המסורתי הגורם המלווה של המשכנתא הוא הבנק, אשר יכול להעמיד אשראי גדול לצורך רכישת נכסים ובנוסף יכול לפרוס את ההחזר על פני שנים רבות. יש לבנק אינטרס מובהק להלוות כספים לשנים רבות מכיוון שהלוואה גדולה שנמשכת זמן רב, צוברת ריבית גבוהה וברוב המקרים הריבית שהלווה משלם עולה על גובה הקרן המקורי. מקור הכספים הוא בדרך פקדונות של חוסכים שאותם יכול הבנק להלוות ללווים בריבית גבוה יותר וכך לשלם ריבית לחוסכים, בדרך כלל מדובר בריבית נמוכה מאוד עד אפסית. בשפה פשוטה הבנק מרוויח מכיוון שהוא מקבל כספים בזול שאותם הוא מלווה ביוקר.ֿ
אז מה זה משכנתא חברתית?
משכנתא חברתית מאפשרת למשקיע להיכנס לנעליים של הבנק ולהפוך למממן משכנתאות כנגד נכסים וליהנות מאפיק השקעה ייחודי. בשונה מהלוואות חברתיות, משכנתא חברתית הינה השקעה מוגנת, מה שאומר שהלווה מעמיד בטוחה, במקרה זה את הנכס שנרכש למלווה כחלק מתנאי ההלוואה כהגנה מפני חדלות פירעון.
למה כדאי לי להשקיע אצלכם?
מספר סיבות:1. השקעה עם בטחון - כל לווה המקבל הלווה מעמיד את הנכס שלו כבטוחה, כך שאין סיכון לחדלות פרעון. 2. כספי ההשקעה נמצאים בחשבון נאמנות - כאשר משקיע מפקיד כספים הם מופקדים לחשבון נאמנות ולא עוברים למלווה עד אשר מבוצע רישום שיעבוד משכנתא דרגה ראשונה או רישום שיעבוד משכנתא דרגה שניה לטובת הומי משכנתאות חברתיות ונאמן הבטוחה(בנאמנות לטובת המשקיע). 3. ההשקעה מפוזרת בין מספר גדול של לווים - חשוב לציין כי משקיעים לא יהיו חשופים לעסקה בודדת אלא למספר עסקאות גדול ככל הניתן ומינימום 4 עסקאות.
נשמע מעולה אני מעוניין להשקיע איך עובד התהליך?
התהליך פשוט מאוד, ברגע שמשקיע בחר את מסלול ההשקעה שמתאים לו להשקעה במשכנתא החברתית של homie, הוא מפקיד כספים לחשבון הנאמנות הייעודי .במקביל מומחי המשכנתאות ממחלקת החיתום שלנו עורכים חיתום פרטני למבקשי המשכנתאות, ולאחר איתור לווים מתאימים שאושרה להם ההלוואה, ולאחר קבלת שמאות מתאימה מתוך רשימת השמאים שהלווים מקבלים מהומי ולשביעות רצונה של הומי, הלווים חותמים על מסמכי ההלוואה אצל משרד עורכי הדין, כל המלווים(משקיעים) שקשורים לאותה הלוואה נרשמים בנספח ההלוואה במספרים שלהם מכיוון שעל פי הנחיות החוק אסור שהלווים והמלווים ידעו את זהותם אחד של השני , לאחר מכן נרשם שעבוד לטובת - "נאמן הבטוחה" של הומי רק לאחר רישום השעבוד המתאים הלווים מקבלים את להלוואה באמצעות כספי המשקיעים. תוך כדי שמירה על עקרון חשוב בהגנה על השקעה – פיזור סיכונים במספר גדול של הלוואות ככל הניתן וחלוקה למינימום 4 הלוואות שונות .לאחר שהלווה דורג על פי רמת הסיכון שנקבעה לו בתהליך החיתום החזרי ההלוואה מועברים חודש בחודשו לחשבון הנאמנות . את ההחזרים החודשיים שמתקבלים מהלווה אנו מעבירים אל המשקיע בניכוי דמי ניהול של הומי עבור החלק של הריבית ובניכוי מס .לאחר שהסתיימה ההלוואה או שלווה פרע את ההלוואה המשקיע יכול להעביר את השקעותיו להלוואות נוספות, את הדבר הטוב ביותר שמרנו לסוף,להומי ביטחון כפול: גם קרן ביטחון כללית - סכום כספי שהומי גובה מהלווה, וגם הנכס שאותו משעבד הלווה דרגה ראשונה או דרגה שנייה, משועבד לטובת המשקיעים כך שגם במקרה של חדלות פירעון יש ערבויות לכספי המשקיעים! במקרה בו לווה לא עמד בתנאי ההלוואה, אנו נדאג למכור את הנכס ובכך להבטיח את השבת כספי המשקיעים. עסקאות לא יעלו על 75% מימון כך שהביטחונות על כספי המשקיעים הם בשיעור של מעל 100%.
מה זה חשבון נאמנות?
על מנת ליצור הפרדה בין כספי המלווים(המשקיעים) לכספי החברה, ישנו חשבון שמוגדר - "חשבון נאמנות" לחשבון זה מועברים כספי ההשקעה, בנוסף לחשבון זה מתקבלים גם החזרי ההלוואה מהלווים, וכמובן מאותו חשבון גם מוחזר הכסף למשקיעים וזאת על מנת ליצור הפרדה מוחלטת בין כספי המלווים והלווים לבין כספי החברה דבר שמגן על המלווים.
מה זה נאמן הבטוחה?
מכיוון שעל פי חוק ההלוואות החברתיות אסור שלווה ומלווה (משקיע) ידעו את זהותו אחד של השני לכן בהסכם ההלוואה שהלווה חותם, כל המשקיעים רשומים בנספח להלוואה במספרים שלהם בפלטפורמה עם סכומי ההשקעה שהשקיעו באותה הלוואה כל אחד והחלק שלו, לכן על מנת ליצור שכבת הגנה נוספת על המשקיעים בעז"ה, הומי יצרה מוצר ייחודי בשוק ההלוואות החברתיות שנקרא "נאמן הבטוחה" - כל השעבודים נרשמים לטובתו ותפקידו העיקרי של נאמן הבטוחה זה ליצור הפרדה רישומית מלאה בין הנכסים של הומי לנכסים שמשועבדים לטובת המשקיעים, כך נאמן הבטוחה הוא היחיד שמחליט מתי לרשום שיעבוד או להסיר שעבוד על פי מסמכים ואישורים שהומי מראה לו זו שכבת הגנה נוספת בנוסף לכל ההגנות של ההשקעה בהומי וזהו יתרון משמעותי מאד!!
האם יש להומי היתר עסקא?
לחברת הומי יש היתר עיסקא מהודר עם הסכמות מגדולי הרבנים מכלל החוגים והעדות, שנחתם מול בית ההוראה לענייני ריבית "ברית פנחס" ומאושר על ידם בחותמת בית הדין.
למה לפי היתר עיסקא השקעה בהומי עדיפה הלכתית על השקעות אחרות?
מעבר לשטר היתר עיסקא המהודר מבחינה הלכתית ההשקעה בהומי עדיפה שכן כל השקעה החל מהשקל הראשון משועבד כנגד נכס. ולהלן ציטוט של הרב אורי מבית ההוראה - "על פי ההלכה היתר עיסקא מועיל רק כשההשקעה היא לצורך עסק או כנגד שעבוד נכס באופן אחר דעת רוב הפוסקים שלא מועיל כלל היתר עיסקא"
מה זה משכנתא דרגה ראשונה?
בהלוואה שמעורב נכס נדלני על מנת שהגורם המלווה יבטיח את כספי ההלוואה שנתן נרשם בטאבו או ברשויות השונות שעבוד מדרגה ראשונה וכך במידה ויהיו בעיות בתשלום מצד הלווה ניתן לממש את הנכס המשועבד ולהחזיר את כספי ההלוואה מהלווה למלווה
מה זה משכנתא דרגה שנייה?
במשכנתא דרגה שנייה מוצר ייחודי של הומי מדובר במקרה שבו יש כבר רישום שיעבוד ומשכון עבור ההלוואה שניתנה מדרגה ראשונה והלווה צריך סכום נוסף על הסכום שלקח מהגורם המלווה של הדרגה הראשונה במקרה כזה הומי יבקשו אישור מהגורם המלווה מהדרגה הראשונה לביצוע רישום משכנתא מדרגה שניה וכך במידה והלווה לא יעמוד בתשלומי ההלוואה הומי תגיש בקשה למימוש
מה שיעור ההישענות ה LTV ? (אחוז המימון ביחס לנכס)
הומי שומרת שסכום ההלוואה לא יחרוג מיחס נמוך וידוע מראש לערך הנכס המשועבד עד 75%
איזה סוגי בטוחות נדל"ן הומי מקבלת?
•נדל"ן מגורים•נדל"ן מסחרי•משרדים•חנויות•מבני תעשייה•קרקעות לבנייה
באיזה מקרים הלווה צריך לעשות שמאות רגילה?
• בקשות הלוואה בבנייה רוויה שהנכס המשועבד הוא עד 4 מיליון ₪•כאשר הבקשה היא עד 60% מימון(כולל 60%) •בהלוואות מדרגה שנייה עד 60%(כולל 60%) כולל ההתחייבות לדרגה הראשונה סה"כ
באיזה מקרים הלווה צריך לעשות שמאות מורחבת תקן 19?
•בבקשות הלוואה שהנכס המשועבד שווה יותר מ 4 מיליון ₪•בבקשות הלוואה אחוז המימון עולה על 60% מימון(כולל דרגה ראשונה ושנייה)•בנכסים צמודי קרקע בישובים כפריים, מושבים, נחלות.•בנכסים צמודי קרקע כלשהם שיש ללווה נכסי נדל"ן אחרים.•או בכל מקרה שיראה לנכון.
האם הלווה יכול להזמין איזה שמאי שירצה?
לא. להומי רשימת שמאים מורשית ניתן להזמין שמאות רק מתוך רשימת השמאים של הומי כל שמאות שלא מרשימת השמאים של הומי לא תתקבל לצורך בדיקת בקשת ההלוואה.
מה דירוגי האשראי ללווה ותהליך החיתום?
להומי 4 דירוגי אשראי ללווה 1)AA - דירוג האשראי הגבוה ביותר 2)A - הדירוג מתחת לדירוג ה AA )דירוג אשראי B -הדירוג השלישי של הומי 4)D - דירוג האשראי הרביעי של הומי, חיתום ההלוואה ודירוג האשראי נעשה באופן פרטני ע"י מחלקת החיתום של הומי ומאושר סופית ע"י חתם החברה אשר לוגסי שבעברו ניהל את מחלקת המשכנתאות של אחד הבנקים הגדולים.
מהם תנאי הפירעון המוקדם ללווה?
כל חודש 13 מחודש החתימה על מסמכי ההלוואה יש ללווה נקודת יציאה ללא קנסות בתנאי שביקש לפרוע חודש לפני נקודת היציאה במידה והלווה מבקש לפרוע שלא בנקודת היציאה סה"כ סכום חודשי הריבית עד לנקודת היציאה ומקסימום 6 תשלומי ריבית
במידה ונגבה קנס פירעון מוקדם האם המלווה מקבל שיפוי?
כן. בניגוד לחברות אחרות אצלנו בהומי משפים את המשקיעים גם בקנס פרעון מוקדם במידה ונגבה על פי החלוקה הבאה: החלוקה בקנס הפרעון מוקדם הינו 25% למשקיע(בניכוי מס) ו 75% להומי.
השקעתי במסלול בהתחייבות לכמה שנים אני יכול לצאת לפני הזמן?
במידה והנך מעוניין להנזיל את ההשקעה שלך לפני סיום תקופת ההשקעה ניתן לפנות באזור האישי או ישירות למנהל תיק משקיע שלך בבקשה למשיכה לפני הזמן לאחר קליטת הבקשה הומי תעשה כל מאמץ לאתר משקיע חלופי בהקדם שיכנס במקומך חשוב לציין החברה לא מתחייבת למצוא משקיע חלופי ולא לזמן מציאת משקיע חלופי.
גם לכם יש שאלה?
כתבו לנו ונחזיר לכם תשובה בהקדם